Akupunkturla Zayıflama

1- İştah ve acıkmayı azaltır.Özellikle diyet yapan insanların en büyük sıkıntısı diyet sırasında iştahlarını engelleyemezler. Akupunktur beyindeki hipotalamus bölgesinde noradrenalin seviyesini düşürüp serotonin (Mutluluk sağlayan bir maddedir. Özellikle çikolata yedikten sonra ortaya çıkar) seviyesini artırıyor. Bu sayede iştahsız ve hep tok hissederiz.

2- Midede ekşime ve yanmayı önler; özellikle diyet sırasında daha önceden de mide yanma ve kazınmaları olan kişilerde daha da ortaya çıkar. Halbuki kulaktan yapılan akupunktur mide ve barsaklara giden sinirlerin bazı uçları kulağa da geldiği için buraya yapılan uyarılar mide asidini azaltıyor dolayısıyla mide diyete bağlı boş olsa bile asit az sağlandığı için kişiler diyetini çok rahat bir şekilde yaparlar.

3- Halsizlik ve bitkinliği önler; akupunktur hem enerji verir hem de buna bağlı diyet ona uygun olduğu için halsiz kalmayız. Aslında şişmanlık, insanları halsiz ve bitkin yapar.

4- Stresi azaltır; akupunktur iğneleri vücuda ve kulağa uygulanınca beta endorfin adını verdiğimiz bir madde salgılanır. Bu da stresi azaltıp sakinleştiricidir. Dolayısıyla diyet sırasında kimsenin boğazını sıkmazsınız.

5-Metabolizmayı düzenleyici rolü vardır.

Bunların hepsi bir araya gelince akupunktur kilolu olan insanı kilo vermeye hazırlar. Buna göre haftada 1-2 kez yapılan akupunktur tedavisi ile 6-8 hafta sonunda 8-10 kg.verilir. Kilo daha fazlaysa tedaviye haftalık devam edilir. İdeal kiloya indikten sonra akupunktura 6 ay süreli ayda bir kez ile devam edilir. Bu sırada diyet değil sağlıklı beslenme yapılır dolayısıyla kilolar sabitlenir sonra senede 2 veya 3 kez kontrol olmak gerekir.

Çünkü aşağıdaki gibi bazı nedenler insanların kilo almasını tekrar başlatabilir.

1-Hamilelik,düşük yapma,kürtaj; metabolizma etkilendiği için.

2-İlaç kullanımı; (Kortizon, hormon ,allerji,depresyon ilaçları);İştah açıcı ve su tutucu özelliklerinden dolayı.

3-Narkoz alımı; her hangi bir ameliyat öncesi verilen narkoz metabolizmada bir değişiklik yapabilir sonuçta da kilo alınır.

4-Ani şok yapıcı bir olay; boşanma,işten ayrılma,yakınının ölümü,deprem vs.

Bu durumlar olursa bir ay içinde akupunktur doktorunuzla bağlantıya geçerseniz kilo alımı önlenir.

Kanunlarımıza göre akupunktur uygulayan kişinin mutlaka doktor olması akupunktur eğitimini almış olması ve aldığı eğitimin Sağlık Bakanlığı tarafından verilen bir sertifika ile onaylanmış olması gerekir.