Besin Duyarlılık Testi

Chambridge Besin İntolerans Testi York Testi

Cambridge testleri parmak ucundan alınan birkaç damlalık kan örnekleriyle çalışırlar. Ufak uygulama farklılıkları olan benzer aparatlar kullanılır. Kan örneğini toplama, normal düzeyde ve akıcı kanı olan kişilerde çok kısa süren – kolay bir işlemdir.

Cambridge Besin İntolerans Testlerinde (Cambridge Nutritional Sciences) dört IgG türünü de inceleyen “Subclass 4 IgG Examination” tekniğini uygulamaktadır. Bu nedenle dünyadaki en güvenilir kan testlerinden biri olma özelliğine sahiptir.

Karmaşık şekilde seyreden besin etkileri ilk olarak günlük yaşamımızı etkiler ve “açıklanamaz” gibi görülen semptomların sebeplerini teşhis etmek genellikle zordur. IgG merkezli besin intoleransı semptomlarını deneyimleyen insanlar, çoğu zaman sağlık personelleri ve medya tarafından durumlarının “tamamen zihinsel” olduğuna inandırılırlar ve sebebin bulunmasındansa durumlarının fiziksel belirtileri tedavi edilir. Ama artık sorularınızın cevapları ve semptomlarınızın sebeplerini tanımlayarak uzun süreli rahatlama sağlayacak bir besin intoleransı testi var.

Besin alerjisi gibi hayatı tehdit edici olmamasına kaşın, besin intoleransının, bireylerin normal sağlıklı bir hayat yaşamalarına belirgin ve ağır şekilde etki edebileceği göz ardı edilmemelidir. Besin intoleransı son derece yaygındır ve nüfusun %45′ini etkisi altına aldığı tahmin edilmektedir. Besin intoleransı yaşayan birçok insan birden çok semptom deneyimler. Semptomlar çoğu zaman belirsizdir ve problemin asıl sebebi olan besin her zaman doğru tanımlanamaz. Bireyler genellikle, hasta gibi hissetmekten, şişkinlikten ve her zaman yorgun olmaktan şikayet ederler.

Esasında besin intoleransı, kendini birçok farklı şekilde gösterebilen , vücudunuzun belli besinlere karşı gösterdigi olağandışı bir reaksiyondur. Diğer insanlar irritabl bağırsak sendromu, migren ve deri ya da solunumla ilgili şiddetli problemleri deneyimlerken, bazıları şiddetli baş ağrısı gibi tek bir semptom yaşayabilir. Besin alerjisinin aniden gelişen semptomlarına benzemediğinden ve besin intoleransı semptomlarının görülmesi saatler ve hatta günler alabildiğinden , belli başlı semptomlar için katalizör görevi gören besinin farkına varmak zordur. Aslında, bir besin intoleransı testini takip etmek, besine özgü IgG antikorlarının ortaya çıkarılmasını ve sonuç olarak bulunan besinin eliminasyonuyla (diyetten çıkarılmasıyla), birçok insanın hayatları boyunca şikayetçi oldukları intolerans sonucu gelişen semptomlarını ortadan kaldırabilmesini ya da hafifletmesini sağlayabilecektir.

Besin Alerjisi Besin İntoleransıyla aynı şey değildir.

Ama bu ikili çoğu zaman karıştırılırlar.

Klasik bir besin alerjisi (yer fıstığı ya da kabuklu deniz hayvanlarına alerji gibi), genellikle ani gelişen ya da sıklıkla immun sistemin belli bir besine maruz kalmasıyla şiddetli reaksiyon geliştirmesiyle karakterizedir.
Besin alerjisinin semptomları; hapşırma, kızarıklık, deri/cilt iritasyonu, kabartılar, burun akıntısı, aşırı yorgunluk hali, diyare ve kusmadır. Semptomlar normalde, 2 saate kadar erkelenebilmelerine rağmen, uyarıcı besinin yenmesi ya da dokunulmasıyla oluşur.

Besin alerjisi, duruma bağlı teşhisiyle nüfusun sadece %2,5′unda görülür. En sık rastlanan örnekler; yer fıstığı, ağaçta yetişen çerezler (badem ve brezilya fıstığı), yumurta, süt, balık ve kabuklu deniz hayvanlarıdır.

Besin alerjisi kaynaklarına maruz kalınması durumunda, vücut bu besinlerde bulunan alerjenlerle savaşması icin spesifik antikorlar (IgE) üretir. Besinin sonraki tüketiminde, immune sistemde histamine ve diğer doğal yolla oluşan kimyasalların salınımıyla bir immune yanıt başlatılır. Besine karşı geliştirilen alerjik reaksiyonlar ciddiyetlerine göre oldukça çeşitlenebilir ve bazen ölümcül olabilir.

Kısaca besin intoleransı ve alerjisi;

Reaksiyonlar genellikle gecikir / ertelenir ve semptomların görülmesi birkaç gün alabilir.
Aynı anda birkaç farklı besine intoleransınız olabilir.
Bireyler, migrenden siskinliğe, diyareye, rehavete ve bir iyi hissetmeme haline kadar çoklu semptomlardan sikayetçi olabilirler.
Kanda artmış IgG antikorları saptanabilir.
Reaksiyonlar genellikle çabucak görülür, reaktif besinle maruz kaldıktan en fazla 2 saat sonra
Reaktif besinin mideye ulaşmasının hemen ardından vücudun IgE immune yanıtı aktive olur.
Semptomlar; zor nefes alma, kızarıklık, kabartı, burun akıntısı ve anaflaktik şok olabilir. Bunlar potansiyel yaşamı tehdit edicilerdir.

Son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalar, besin intoleransına bağlı gelişen semptomlardan şikayetçi bireylerde soruna sebep olan besini belirlemenin, eliminasyon diyetlerinden çok daha etkili, uygulaması kolay ve kısa yollarını gösterdi.

İngiliz Diyetisyenler Derneği’nin 2005 yılında, ‘Alerji ve besin intoleransı testleri hakkındaki gerçek’ başlığını verdiği yayına göre, uygulanan 6 farklı besin intoleransı testinin, en güvenilir olanı, hakkında daha fazla araştırma gerekiyor olsa da IgG Kan Testleri’dir.

Besin İntolerans Testleri;

Cambridge Besin İntoleransı Testi Food Detective ; dünyanın en hızlı sonuç veren besin intoleransı testi olma özelliğine sahiptir. Sıklıkla tüketilen 59 besin ‘e karşı hassasiyetinizi araştırır. Cambridge, 24 saat içerisinde Food Detective test sonucunuzu, 1 hafta içerisinde de sonucunuza uygun hazırlanmış raporunuzu size teslim eder.

Benzerleriyle kıyaslandığında gerek zaman gerek maliyet açısından çok ekonomiktir.Food Detective, kişiye özel tek kullanımlık makro array teknolojisiyle çalışan kitlerle uygulanmaktadır.

 

 Besin İntoleransı Testi Food Print; bilimin besin intolerans test-lerinde geldiği son nokta olan mikroçip (bioçip, DNA-çip, gen-array gibi isimlerle de anılan) yüksek teknolojisiyle size 120 yada 200′ den fazla besine karşı intolerans derecelerinizi en ayrıntılı şekilde verir.

Besin İntolerans Testleri; bağışıklık sistemi yeterince gelişmiş 2 yaş üzeri çocuklara ve bağışıklık sistemiyle ilişkili medikal bir sağlık sorunu bulunmayan tüm yetişkinlere uygulanabilmektedir. Gebelik ve doğumdan 6 ay sonrasına kadar olan dönemde uygulanması sonucun doğruluğunu etkileyebileceğinden önerilmemektedir.

Eğer aşağıda belirtilmiş semptomlardan birine sahipseniz besin intoleransınız olabilir. Besin intoleransı olanlar aynı zamanda birden çok semptoma sahip olabilirler.

Kilo Kontrol Sorunları
Kronik Yorgunluk Sendromu
Dikkat Eksikliği
Migren – Baş Ağrısı
Uyku Bozuklukları
Kaşıntılı Cilt Sorunları
Konstipasyon
Diyare
Malabsorpsiyon
Gastrit
Fibromiyalji
Anksiyete (Endişe-Kaygı) (Akut veya Kronik)
Depresyon
Ödem
Şişkinlik
Hiperaktivite
Inflamatuar Bağırsak Hastalığı
Irritabl Bağırsak Sendromu
Artrit
Astım
Bronşit
Çölyak Hastalığı
Kistik Fibrozis
Yatak Islatma


Kilo Kontrol Sorunları
Sizinle aynı yaş – boy – kilolardaki kişiler rahat rahat kilo verirken siz veremiyor ya da kilo verseniz de kısa bir süre içinde geri alıyorsanız. Diyet ve spor yapmanıza rağmen yağlanmanız durmuyorsa. Sürekli tatlı – çikolata krizleri yaşıyorsanız.

Kronik Yorgunluk Sendromu
Ne kadar dinlenirseniz dinlenin, vitaminler – meyve suları vs ne içerseniz için sürekli yorgun, halsiz, hastaymış gibi hissediyorsanız ve içinizden hiçbirşey yapmak gelmiyorsa

Dikkat Eksikliği
Herşeyden çabuk sıkılıyor ve bıkıyorsanız. Konsantre olmakta güçlük çekiyor, okuduğunuz kitap biraz kalın ya da izlediğiniz film biraz uzunsa sonunu getiremiyorsanız

Migren – Baş Ağrısı
Işığa ve sese hassasiyetle seyreden şiddetli baş ağrılarınız varsa Yemek yedikten bir süre sonra migren ataklarınız tetikleniyor ve baş ağrılarınız çekilmez bir hal alıyorsa

Uyku Bozuklukları
Uykusuzluk, uykuya dalma güçlüğü, gece sık sık uyanma, sabaha karşı uyanma ve bir daha uyuyamama şeklinde sorunlarınız varsa, uyuduğunuz halde kendinizi uykunuzu alamamış ve dinlenmemiş hissediyorsanız

Kaşıntılı Cilt Sorunları
Dermatit, egzema ve ürtiker gibi birçok kaşıntılı cilt probleminden bir ya da birkaçından şikayetçiyseniz

Konstipasyon
Bağırsak hareketleriniz normale göre azsa, yeterince su içtiğiniz, sağlıklı beslendiğiniz halde tuvalet ihtiyacınızı gidermede güçlük çekiyorsanız

Diyare
Günlük dışkınızdaki su miktarı 200ml’nin üzerindeyse, bağırsak hareketleriniz normalden çoksa ve besinler sindirilemeden atılıyorsa

Malabsorpsiyon
Bağırsakta emilim fonksiyonlarınız bozuksa

Gastrit
Midenin iç yüzünde bulunan mukoza tabakasında iltihaplanma varsa, karnın üst tarafında ağrı, mide bulantısı, kusma, geğirti, iştah azalması, şişkinlik gibi şikayetleriniz varsa

Fibromiyalji
Sırt, boyun, omuzlar ve kalçalarda belirgin olmak üzere yaygın kas-eklem ağrısı, yorgunluk, sabah tutukluğu gibi şikayetleriniz varsa

Anksiyete (Endişe-Kaygı)(Akut veya Kronik)
Kaygı, bunaltı, sıkıntı ve korkuya benzer bir duyguya kapılıyorsanız, sık sık sanki kötü bir şey olacakmış gibi nedeni belirsiz bir endişeye kapılıyorsanız. Örneğin kalbiniz hızla çarpmaya başlıyor, titreme, terleme, gözbebeklerndei büyüme, ürperti, tüylerin diken diken olması vb. fizyolojik durumlarınız oluyorsa. Tüm bunlar bazen çok hafif bir tedirginlik ve gerginlik duygusundan panik derecesine kadar varan değişik yoğunluklarda yaşanabiliyorsa

Depresyon
Mutsuz, karamsar ve ümitsizseniz, en severek yaptığı işler bile artık zevk vermez olduysa, kendinizi hüzünlü ve yalnız hissediyorsanız, suçluluk ve çevreye ilgisizlik gibi durumlarınız varsa

Ödem
Ellerde ayaklarda ve göz kapaklarında şişmeniz varsa, yüzükleriniz ve ayakkabılarınız sıkıysa

Şişkinlik
Genelde yemek yedikten bir süre sonra karın ile göğüs bölgesi arasında ve göbek civarında şişkinlik, hazımsızlık ve gerginlik hissiniz varsa, uzun süre birşey yemeseniz de bu his geçmek bilmiyorsa

Hiperaktivite
Devamlı huzursuzluk, sebebsiz bağırma, uykusuzluk, hiçbir şeyden memnun olmama, aşırı telaşlılık ve hareketlilik varsa

Inflamatuar Bağırsak Hastalığı
Crohn Hastalığı, ülseratif kolit ve bunun gibi hastalıklarınız varsa, sık olarak ani ishal atakları, sürekli dışkı yapma isteği, ateş, nabız yüksekliği (taşikardi), kilo kaybı, kramp şeklinde karın ağrısı, bazen yaşlılarda kabızlık, eklem iltihapları, ağızda aftlar, göz bozuklukları, safra yolu darlığı (primer sklerozan kolanjit), böbrek taşları, toplar damar tıkanıklıkları vb’den şikayetçiyseniz

Irritabl Bağırsak Sendromu
Haftada en az üç kere ya da bir günde üç defadan fazla dışkılama yapıyorsanız, dışkılama çok sert ve pelte şeklinde, kramp şeklinde karın ağrısı, acil şekilde dışkılama hissi varsa, dışkılama ya da gaz çıkarma ile rahatlama varsa, kabızlık veya ishal varsa, bazen kabızlık ve ishal birbirini birbirini takip ediyorsa, şikayetler yemekten sonra veya stres durumunda artıyorsa, dışkılama zamanı ve sıklığı değişkense, dışkılama ile birlikte sümük şeklinde salgı varsa

Artrit
Bir eklemde, tipik olarak bir dizde, omuzda, kalçada, ayak bileğinde, dirsekte, el parmağında veya bilekte ağrı ve tutulma, etraftaki dokularda sıcaklık ve kırmızılık, üşümeler, ateş ve kuvvetten düşme hali varsa

Astım
“Soluk alıp verirken göğsümde ıslık sesleri işitiyorum”, “Göğsümde sıkışma hissi oluyor”, “Durup dururken nefesim sıkışıyor”, “Ard arda öksürüyorum”, “Hareket ederken veya bir hareketten hemen sonra öksürüyorum”, “Hareket ederken veya bir hareketten hemen sonra nefesim daralıyor”, “Geceleri devamlı öksürüyorum”, “Bu belirtilerin bir veya birden fazlası beni gece uykudan uyandırıyor” diyorsanız

Bronşit
Öksürük ve öksürük sonrası gelen balgam, şiddetli ve inatçı bir öksürük varsa, öksürükle birlikte, iltihabın neden olduğu ağrı, göğüs bölgesinde daha şiddetli bir şekilde hissediliyorsa

Çölyak Hastalığı
Hiçbir belirti olmayacağı gibi, bazen ara ara meydana gelen ishal; karın ağrısı; şişkinlik ve geğirme gereksinimi; kötü kokulu, açık renkli, yağlı ve yüzen dışkı gibi belirtiler varsa

Kistik Fibrozis
Hırıltılı soluma, fazla miktarda balgam çıkarma, öksürük, zatürre, bronşit gibi akciğer enfeksiyonları, nefes darlığı gibi akciğer sorunları varsa, iştah normal fakat kilo alınamıyor ve kilo kaybediliyorsa, ileri yaşlarda barsaklarda tıkanma gibi sindirim sistemine bağlı belirtiler varsa

Yatak Islatma
Gece boyunca çok idrar üretimi ile uyanma bozukluğu, uyku sırasında mesane kapasitesinin yetersizliği ve aşırı kasılmalardan şikayetçiyseniz besin intolerans testi ile semptomlarınıza çözüm bulabilirsiniz.