Mezoterapi

Vitaminlerin, minerallerin, aminoasitlerin, enzimlerin, homeopatik ilaçların , karışımlar halinde, mikroenjeksiyon tekniği ile cildin orta tabakasına enjekte edilmesi yöntemidir. Latince mezo(orta) ve terapi(tedavi) kelimelerinden meydana gelmiş olup orta deritedavisi anlamındadır.1952’de Dr. Michel Pistor’un tesadüfen geliştirdiği mezoterapi 1987’de Fransız Tıp Akademisi tarafından tıbbi bir tedavi yöntemi olarak kabul edilmiştir.

Tüm dünyada birçok alanda (cilt yenileme, sellülit, bölgesel incelme, saç tedavisi, çatlaklar, lekeler, çeşitli deri hastalıklarında, keloid tedavisinde, allerjik hastalıklarda v.s.) yaygın olarak kullanılmaktadır.

MEZOTERAPİNİN AVANTAJLARI NELERDİR ?

Ağız yoluyla ya da kas veya damar içine yapılan enjeksiyonlar yoluyla alınan ilaçların aldığınız miktarlarının tümü her zaman ilgili hedef bölgeye kadar ulaşamamaktadır. Çünkü ilaçların emilimi sırasında bir kısmı emilemeden parçalanarak atılmaktadır. Bu yüzden alınan ilacın etkisi sınırlı kalmaktadır. Ayrıca sistemik yolla alınan ilaçlar kan yoluyla tüm vücuda yayılabildiği için diğer organ ya da dokularımızı da etkileyecektir ve istenmeyen yan etkiler oluşabilecektir. Mezoterapide ise küçük miktarlarda yapılan mikroenjeksiyonlarla ilaçlar direkt olarak problemli bölgeye verilir. Sistemik bir yan etkiye neden olmaksızın problem çözülür. Bu yolla tedaviden maksimum fayda elde edilir.

Çok çeşitli rahatsızlıklarda kullanılır ve uygulanan bölgeye göre amacı değişir.

TEDAVİDEN SONRA NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR ?

Mezolift seanslarından sonra genellikle 24 saat güneş banyosu yapılmaması, uygulanan bölgelerin birkaç saat süreyle yıkanmaması ve tahriş riski yüksek her hangi bir maddenin sürülmemesine dikkat edilmelidir.

MEZOTERAPİ VE SELÜLİT

Sellülit tipik olarak kadınlara özgü bir problem olup, kadınların yaklaşık %95'inin bu problemden yakındığı bilinmektedir. Sellülit kilolu kadınlarda daima olmakla beraber, kiloya bağlı olmaksızın da çoğu kadında görülür.

Mezoterapi sırasında uygulanan mikro-injeksiyonlar 'Mezoderm' adı verilen deri orta tabakasını stimüle eder, dolaşımı canlandırır ve bu da selülit oluşum mekanizmasını engeller, oluşmuş selülitin giderilmesini sağlar.

Mezoterapi, selülit tedavisinde uzun yıllardan beri etkili bir yöntem olarak uygulanmaktadır.

MEZOTERAPİ VE BÖLGESEL İNCELME

Mezoterapi, bölgesel kalınlaşma sorunlarında da yıllardan beri uygulanan bir yöntemdir.

Tedavi süresi

Tedavi belli aralıklarla uygulanan seanslar şeklinde tamamlanır. Selülit ve bölgesel incelmede mezoterapi ve lipoliz gibi ilaçla yapılan uygulamaları önermiyor ve uygulamıyoruz bu sorunlarda kullandığımız çok daha etkili ve zararsız yöntemlerimiz var üstelik aynı başarıyı sağlayabiliyor.