Kılcal Damar Tedavisi

Kılcal damar genişlemelerinin lazerle giderilmesi

Bazen derimizin hemen altındaki kılcal damarlar genişler ve görünür hal alırlar. Bu tip toplardamar genişlemeleri herhangi bir rahatsızlığa yol açmaz ama estetik olarak bizi rahatsız edebilir.

Lazer tedavisi aynı zamanda yaygın kırmızılık ve 0.3 mm’den daha küçük damarların tedavisinde de kullanılır. Bazı insanlarda damarların normalden daha geniş olmasından dolayı oluşan aşırı kan akımı ile yüz rengi sürekli olarak kırmızı bir görünüme sahiptir. Kullanılan lazer teknoloji ile geniş damarların ve kızarıklıkların tedavisini başarılı ve aynı zamanda etraftaki diğer bölgelere zarar vermeden oldukça etkili bir şekilde yapılmaktadır.

Genişlemiş kılcal damarların ince olanları lazer ile giderilebilmektedir. Ancak belli bir çapın üstündeki toplardamar varisleri ancak cerrahi yöntemlerle giderilebilir.

İnce kılcal damar genişlemelerinin lazerle tedavisi acısız ve güvenli bir yöntemdir.

Derinin Soyulması (Kimyasal Peeling):

Kırışıklık tedavisinde öncelikli olarak, deriyi hafif olarak soyan A vitaminli (retinoik asitli) kremler, salisilik asitli kremler, meyva asiti içeren kremler [alfa hidroksi asitli (AHA)] tercih edilmektedir.

Glikolik asit, laktik asit gibi meyva asitleri ve salisilik asit ancak uygun özellikteki deriye uygulanabilir. Deride, üst tabakaların soyulmasıyla, kendini yenileme faaliyeti başlar. Bu faaliyet sayesinde yüzeysel kırışıklıklar, eski sivilce izleri, gözenekler, lekelenmeler düzelir. Düşük konsantrasyondaki asitlerin uzun süreli uygulanması ve bu işlemin tekrarlanması deri altı bağ dokusunda kollajen artışına ve kalıcı sonuçlar elde edilmesine neden olur.

Elektrik Akımı:

Kişinin hissetmediği, değişik frekans ve akım şiddetindeki doğru ya da galvanik akım özel uygulayıcılarla, belirli sürelerde ve tekrarlayan seanslarda uygulanır. Bu işlem sonucunda deri altındaki küçük kas lifleri aktif hale gelmekte ve derinin gerginliği artmaktadır. Özellikle göz ve boyun çevresi kırışıklıklarında oldukça etkili sonuçlar veren bu uygulama mutlaka bir hekim denetiminde yapılmalıdır.

Masaj ve Fitoterapi:

Bazı sarmaşık bitkilerinin ekstrelerinden hazırlanan krem ve ampuller masajla, seanslar halinde cilde uygulanır. Bu yöntemin özellikle elektrik akımıyla birlikte uygulanması sonucunda oldukça başarılı sonuçlar elde edilmektedir

Kalıcı Kırışıklık Tedavisi-Antiaging / IPL Lazerle Cilt gençleştirme

Deri yaşlanmasında, deride lekelenmeler, genişleyerek bariz hale gelen kılcal damarlar, ince çizgiler ve kırışıklıklar meydana gelir. Fototerapi ile bu değişikliklerin kısa sürede estetik olarak kabul edilebilir ölçülere getirilmesi veya tamamen giderilmesi mümkün olabilmektedir.

Dolgu (Kollajen ve Hyaluronik Asit):

Kollajen ve hyaluronik asit kırışıklık bölgesine, cilt altına enjeksiyon yöntemiyle uygulanan bağ dokusu maddeleridir. Ağız ve dudak bölgesi, alın ve göz çevresi kırışıklıklarında 20 yılı aşkın süredir yaygın olarak kullanılmaktadır.

Botox ve dolgu birlikte uygulandığında oldukça uzun süreli etki elde edilir. Her iki yöntem de kolay ve hızlı bir şekilde uygulanmakta olup gerektiğinde enjeksiyonlar tekrarlanabilmektedir.