Power Plate

Power Plate Nedir?

Tüm dünyada yaygın olarak kullanılan bu teknikte, Power Plate’in ürettiği vibrasyon, insan vücuduna bir enerji olarak yollanır.Tercih edilen frekanstaki salınımlar vücüt kaslarının gerilme yönünde uyarır. Uygulama süresince kaslar sürekli olarak gerilir/gevşer ve çalışır.

Power Plate ile kaslarımız saniyede 40 kez gerilir ve gevşer.Örneğin, bir dakika bu salınım altında çalışan karın kaslarımız yüzlerce kez mekik hareketi yapmışçasına yorulur. Çalışma tamamlanıp dinlenmeye geçildiğinde, vücut kendini dengelemek için metabolizmayı ayarlar. Bu ayarlama ile vücudumuzun performans çizgisi yukarı çekilmiştir. Bir sonraki çalışmada vücut performansını bu yeni çizgiyi baz alarak yukarıya çekmeye çalışır. Vücudun performans arttırıcı bu girişimine “supercompensation” denir.

Power Plate;
Vücudun direncini ve esnekliğini arttırır,
Kan dolaşımını düzenler(capilarisation and lymph drainage )
Vücudun patlama gücünü arttırır ( explosive strength)
Eklem bağlarını kuvvetlendirir,
Bölgesel ağrıları azaltır,
Serotonine ve endorfin hormonlarını arttırır.

Power Plate;
Vibrasyon Platformları ile düzenli olarak çalışma diğer çalışma programlarına göre % 85 daha az zaman gerektirir;buna karşın kasların çalışmasını ve direncini % 25 daha fazla arttırır.Eklem, bağ (ligaments) ve tendonlardaki yük ve gerilme çok daha azdır.

Hangi Alanlarda Kullanılır?

Fizik Tedavi: Vibrasyon uygulaması kasları, kas dokusunu, kemik yapısını ve eklem bağlarını güçlendirdiğinden, eklem sakatlanması riskini azaltılır. Ayrıca bu bölgelerde görülen hasarların daha kısa süre içinde onarılmasını kolaylaştırır.

Spor: Genelde uygulanan kas güçlendirici spor programları ile birlikte uygulandığında, kasların çok daha kısa sürede güçlenmesine yardımcı olur. Bunun yanısıra tek başına kullanıldığında benzer etkiyi görmek mümkündür. Günde sadece 10 dakikalık bir uygulama ile vücudun her bölgesindeki kaslar güçlenmektedir.

Rehabilitasyon: Kas zafiyetini (atrophy) ve kas gevşekliğini (hypotonia) ortadan kaldırır, ağrıları azaltır, algılama sorunlarını (Proprioceptive disturbances) giderir. Tüm vücutta rahatlama yaratır.

Medikal: Kan dolaşımını düzenler, kemik erimesi (osteopsis) bozukluklarının düzeltilmesine katkı sağlar.

Kozmetik: Vücutta sıvı birikmesini engeller, birikmiş sıvıların drenajına yardımcı olur. Serbest yağların parçalanmasını hızlandırır, en önemlisi kas yapısını geliştirdiği için bölgesel selülitleri giderir, vücudun sıkı bir dokuya sahip olmasına yardımcı olur, selülit oluşumunu engeller. Vücuttaki tonik dengesini ayarlayarak dokuların sıkılığını arttırır.

10 Dakikalık Power Plate çalışması yaklaşık 1 saatlik fitness Çalışmasına eşdeğerdir...


• Esneklik kazandırır,
• Vücuttaki tüm kasların derinlemesine çalışmasını sağlar,
• Eklem sakatlıkları riskini minimuma indirir,
• Kan akışı ve oksijenlenmeyi arttırır,
• Hormanların daha yüksek düzeyde çalışmasını sağlar,
• Vücudun Patlama Gücü artar,
• Vücüt suyunun drenajını arttırır,
• Osteoporosis etkisini azaltır,
• Sırt ve bel ağrısını azaltır, bu bölgeleri güçlendirir,
• Selülit oluşumunu engeller, selüliti azaltır,
• Kemik yoğunluğunu arttırır,
• Kolajen üretimini arttırır,
• Zihinsel ve bedensel stresi azaltır,

Günde sadece 10 dakika çalışarak genç kalın....

GÜNDE SADECE 10 DAKİKA HAFTADA 2-3 KEZ...

Power Plate ile insan vücudunda yaşamsal önemi bulunan Mutluluk Hormonu (Serotin ve Neurotrophine), Büyüme Hormonu( HGH-Human Growth Hormone) ve Testosterone hormanlarının salgı seviyelerinde artışlar olmaktadır.

Power Plate ile Nasıl Çalışırız?

..DAHA ÖNCE SPOR HİÇ BU KADAR ZEVKLİ DEĞİLDİ....

İhtiyacınız olan tek şey ayırmanız gereken 10 dakikadır. Sadece 10 dakika.

Haftada 2-3 kez, günde sadece 10 dakika Power Plate ile çalışarak vücudunuza forma sokabilir, sağlıklı kilo vererek zayıflayabilirisiniz.

Sadece 5-6 haftada mükemmel sonuç

Lastik spor ayakkabısı ile Power Plate platformunun üstüne çıkıp 30-45 veya 60 saniyelik çalışma dilimlerinden birini seçmemiz gerekmektedir. Daha sonra titreşim hızını belirlememiz istenmektedir. 30-35-40 veya Hz salınım hızlarından birini seçtikten sonra makina çalışmaya hazır durumdadır.

Power Plate platformu üzerinde hangi kaslarımızı gerili olarak tutarsak bu bölgenin kasları efektif olarak çalışacaktır.

Çalışma süresi sonunda nabızda ve kalp atışlarında fazla bir yükselme olmadığı gibi fazla terleme de oluşmayacaktır. Bu özelliğinden dolayı Power Plate günün herhangi bir anında günlük kıyafetlerimizle bile rahatlıkla kullanılabilen gelişmiş bir çalışma platformudur.

Power Plate çalışma esasları

Power Plate ile çalışmak diğer güçlendirici programlar ile çalışmaktan farksızdır. Çalışmalara genellikle kolay egzersizlerle başlamakta fayda bulunmaktadır. Vücut ilk etapta fazla yorulmamalı, çalışma periyodlari kısa tutulmalıdır. Ayni egzersiz tercihen once 30 saniye süre ile yapilmali, daha sonra süre 45 saniyeye daha sonra ise 60 saniyeye çıkartılmalıdır. Bu yöntem ile vücudun kuvvetlenmesi ve dayanıklılığı daha etkili bicimde artacaktır. Önemli bir konunun altını çizmekte fayda bulunmaktadır.

Klasik çalışma programlarında egzersiz sonrası vücudun ihtiyaci olan onarım/dinlenme süresi cok fazladır. Power Plate Vibrasyon Teknolojisi ile bu süre yarıya inmektedir.

Farklı amaçlar için önerilen farklı çalışma protokolleri kişiye özel olarak düzenlenir. Kliniğimizde medikal estetik uygulamalarıyla sinerji yaratacak şekilde power plate teknolojisinden yararlanılmaktadır.

Daha geniş bilgi için (0224) 24 000 22 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Görüşme ücretsizdir. Lütfen randevu alınız.

Fatih Sultan Mehmet Bulvarı Esra Sit. C Blok No:60/1

İhsaniye Nilüfer Bursa (HSBC Bank yanı)